Rozwój technologii sprawił, że dziś możemy używać lekkich paneli osłonowych z wypełnieniami z pianki, wełny mineralnej lub styropianu
.Czym są lekkie obudowy?
Lekka obudowa to system paneli dachowych i ściennych wraz z niezbędnymi akcesoriami. Tradycyjnie ujmując kiedyś budowano budynki w technologii murowej, gdzie ściana zewnętrzna była zarazem konstrukcją i przegrodą oddzielającą od warunków zewnętrznych. Wraz z rozwojem inżynierii oraz technologii zaczęto stosować inne rodzaje konstrukcji, np. konstrukcje szkieletowe, w których obciążenia przenoszone są przez szkielet na fundamenty, a przegrody zewnętrzne należy wykonać w postaci lekkich ścian osłonowych, nie przenoszących obciążeń głównych, jak np. stropów powyżej, a jedynie obciążenia od ciężaru własnego oraz wiatru czy śniegu.
Kilkadziesiąt lat temu kiedy konstrukcje szkieletowe (stalowe lub żelbetowe) stawały się coraz bardziej popularne powstał problem z czego wykonywać ściany osłonowe. Nastąpił rozwój paneli osłonowych. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku do wykonywania ścian osłonowych konstrukcji stalowych używano ciężkich płyt żelbetowych. Rozwój technologii sprawił, że dziś możemy używać lekkich paneli osłonowych z wypełnieniami z pianki, wełny mineralnej lub styropianu. Ich lekkość pozwala na projektowanie lżejszych konstrukcji. Nowoczesne panele spełniają też wysokie normy efektywności energetycznej budynków.
.Rozróżniamy kilka typów systemów lekkich obudów:
– Panele warstwowe (sandwich) – są to panele wykonane z cienkiej blachy z wypełnieniem rdzenia z pianki poliuretanowej, PIR, wełny mineralnej lub styropianu. Grubości od kilkudziesięciu do kilkuset milimetrów.
– Układ blacha – wełna – blacha, gdzie mamy dwie blachy trapezowe, zazwyczaj o innym profilu (mocny na zewnątrz, a słabszy, bardziej estetyczny wewnątrz) wypełnione wewnątrz wełną mineralną montowaną na placu budowy.
– Kaseta – wełna – blacha, gdzie ściany zbudowane są z kaset, które jednocześnie są podkonstrukcją, kasety wypełnione są wełną mineralną, a na zewnątrz mocowana jest blacha trapezowa.
– Blacha trapezowa z ociepleniem lub bez. Bez ocieplenia – sama blacha trapezowa. Z ociepleniem – np. wełna mineralna na welonie lub w przypadku dachów twarda wełna mineralna i na niej mocowana membrana dachowa.
Reasumując lekkie obudowy to panele dachowe i ścienne uzupełnione o obróbki, uszczelniacze i łączniki.
Jak projektuje się lekkie obudowy?
Na początku musimy określić w jakich warunkach ma być użytkowana i do czego służyć ma lekka obudowa. Dla wiat i hal nieogrzewanych zastosujemy panele z blachy trapezowej, bez ocieplenia, możliwe, że z powłoką antykondensacyjną na dachu (tak, żeby skroplona para wodna nie kapała nam na głowę). Dla budynków produkcyjnych, biurowych, itp., generalnie ogrzewanych, zastosujemy panele warstwowe (sandwich) z wypełnieniem z pianki PIR lub poliuretanowej czy też z wypełnieniem z wełny mineralnej (gdzie potrzebujemy ognioodporność) czy ze styropianu (np. w chłodniach).
Panele warstwowe mogą mieć różne grubości, w zależności w jakim środowisku je użytkujemy i jakie parametry izolacyjności cieplnej mają posiadać. Odrębną grupą są panele chłodnicze, stosowane w chłodniach i mroźniach – one izolują zimne pomieszczenia od ciepłej atmosfery zewnętrznej. Występują też inne systemy lekkiej obudowy – na przykład panel dachowy z blachy trapezowej, na której jest układana wełna mineralna, a na niej membrana dachowa czy system kaset.
Gdy mamy już określone wstępnie panele z uwagi na ich użytkowanie należy zastanowić się jak będą one podparte. Do tego służy podkonstrukcja, zwana też konstrukcją drugorzędną, rzadziej panele mocuje się do konstrukcji głównej budynku.
Lekka podkonstrukcja, zwana także konstrukcją drugorzędną najczęściej wykonana jest z profili cienkościennych ze stali wysokiej wytrzymałości. Płatwie dachowe, rygle ścienne, podkonstrukcje pod bramy, drzwi, okna, naświetla, świetliki wykonywane są z profili cienkościennych typu sigma, zet lub C.
Cały układ konstrukcyjny musi być przemyślany od samego początku projektu. Musimy znać układ paneli osłonowych, aby do nich dobrać optymalnie rozstawy i profile konstrukcji drugorzędnej, która obciąża nam główną konstrukcję, której główne węzły (punkty konstrukcyjne) są zdeterminowane właśnie przez miejsca przyłączenia konstrukcji drugorzędnej. Wtedy cały układ konstrukcyjny jest spójny i współpracuje w działaniu.
.Lekkie obudowy – obliczenia
Obliczenia zaczynamy od określenia układu podporowego obudowy, czyli od określenia konstrukcji drugorzędnej, to ustali nam w jaki sposób elementy obudowy są podparte i do czego są mocowane. Następnie określamy jakie obciążenia oddziałują na obiekt i elementy osłonowe. Znając te wartości możemy dobrać z tabel producentów odpowiednie panele dachowe i ścienne. W następnej kolejności obliczamy łączniki jakie są potrzebne do zamocowania paneli. O ile w przypadku samej blachy trapezowej mocowanej bezpośrednio do płatwi czy rygli ściennych, która jest jedynie dociskana do podkonstrukcji wydaje się to łatwe, o tyle panel warstwowy mocowany tylko w zamku poddany odrywaniu od konstrukcji (ssanie wiatru) oraz nagrzany z zewnętrznej strony przez upał (obciążenia termiczne) to już nie jest taka prosta sprawa.
Generalnie system mocowania jest skomplikowany. Możemy mieć łączniki mocujące panel na przestrzał, jednak obecnie liczy się też estetyka i najczęściej używamy paneli z mocowaniem ukrytym w zamku. Ma to swoje zalety, bo wygląda bardzo estetycznie, nie widać śrub, ma to też jednak wady gdyż wytrzymałość panelu na ssanie wiatru, kiedy to cały panel trzymany jest jedynie na łącznikach może być mała – panel zostanie wyrwany, łączniki go przebiją z uwagi na małą powierzchnię docisku łącznik – panel. Łączniki obliczamy głównie właśnie z uwagi na ssanie wiatru.
.sprawdź naszą usługę projektowania lekkich obudów
.Oprogramowanie przy projektowaniu
Po określeniu rodzaju paneli i łączników modelujemy panele w naszym programie do projektowania, najczęściej będzie to Bocad3d lub Autodesk Advance Steel, czasami w Autodesk Revit. Panele wycinamy pod drzwi, okna, bramy, naświetla itp. Tu dobrą regułą jest takie ustalenie otworów wspólnie z projektantem architektury, aby zminimalizować cięcie paneli na budowie i ich odpady. Możemy stosować bramy czy okna w modułach paneli (np. dla panelu o module 1m brama 3 lub 4 metrowa). Podobnie z całym budynkiem, np. w przypadku układu poziomego paneli możemy tak dopasować wysokość budynku lub attyki, aby nie było cięcia wzdłużnego paneli, co kosztuje czas, pracę i utylizację. Po rozłożeniu paneli w programie nadajemy im unikalne numery zgodnie z założeniami. Czasami używamy jednolitych numerów dla poszczególnych ścian, aby łatwo było zorganizować transport paneli partiami gotowymi do montażu. Generujemy listy paneli. Bardzo ważną kwestią w zamówieniach paneli jest ich rodzaj, wykończenia powierzchni, powłoki, i kolory. Tutaj nie ma miejsca na pomyłkę.
Po panelach zaczynamy rozwiązywać poszczególne detale obudowy, np. połączenia w narożu, połączenia w cokole, w okapie, w szczycie, w kalenicy. Każdy unikalny detal szczegółowo rozrysowujemy projektując obróbki blacharskie, łączniki, nity, taśmy rozprężne, silikony, itp. Z tak przygotowanej dokumentacji generujemy listy zamówień łączników, obróbek blacharskich, uszczelniaczy itp.
Lekkie obudowy i ostatni krok – należy przygotować dokumentację montażową. Na rysunkach pokazujemy układ paneli z ich numerami, kierunki montażu, itp. Na rysunkach detali pokazujemy w szczegółach każdy detal obudowy, tak, aby na placu budowy nie było wątpliwości jak go wykonać.
.Wybrane zastosowania lekkich obudów
Lekkie obudowy wykorzystuje się w : halach przemysłowych, magazynowych, handlowych, chłodni. Ozdobne panele elewacyjne np. na salonach samochodowych.
.zadaj nam pytanie
Czas realizacji zależy od wielkości wymagań i skali projektu inwestycyjnego. Projekty konstrukcji wykonane przez nas są wyjątkowo dokładne.
Dowiedz się więcej wysyłając nam wiadomość: